м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00
Номер телефону
+ 38 (067) 743-27-66
Як зареєструвати фінансову компанію

Як зареєструвати фінансову компанію в Україні?

На теперішній час, з розвитком інформаційних технологій, відкриваються нові аспекти для інвестування у проекти фінансових послуг в Україні, а саме – можливість створювати інноваційні FinTech-компанії (платіжні системи, онлайн-банки, установи електронних грошей таке інше). При цьому, наведені бізнес-проекти потребують належної державної реєстрації, ліцензування та відповідно професійного юридичного супроводу. У зв’язку з цим, в іноземних та національних інвесторів виникають безліч запитань щодо того, як саме зареєструвати фінансову компанію в Україні, яка процедура отримання фінансової ліцензії, підготування документів та інше.

Адвокатське бюро «Лотиш і Партнери» є надійним правовим партнером при відкритті фінансової установи в Україні будь-якого типу. Наша допомога забезпечить збір необхідних документів, взаємодію з державним регулятором, отримання необхідних ліцензій в оптимальні строки та без ускладнень. Рекомендуємо звертатись до наших юристів перед тим, як зареєструвати фінансову компанію в Україні, для отримання необхідних консультацій та забезпечення розвитку бізнесу у фінансовому секторі.

Які фінансові установи можна відкривати в Україні?

Законодавством нашої держави дозволяється відкривати об’ємний перелік подібних установ. За законом №2664-III «Про фінансові послуги» від 12 липня 2001 всі вони поділяються на банки й небанківські установи. За визначенням, фінансова компанія (установа) – це юридична особа, що пропонує одну/ декілька фінансових послуг, та занесена до держреєстру.

До відома! В переліку дозволених законом фінустанов – обмінники валют та ломбарди, макрофінансові організації (МФО) та страхові компанії, недержавні пенсійні фонди та кредитні спілки, лізингодавці та факторингові компанії і таке інше. Реєстрація більшості таких компаній передбачає внесення до реєстру фінансових установ. Проте функціонують також інші реєстри, зокрема – платіжних систем, лізингодавців, колекторських агентств.

Ким регулюється створення і діяльність фінансових компаній?

Державним регулятором для банків був і залишається Національний банк України. Натомість з 1 липня 2020-го НБУ перебрав на себе повноваження регулятора і для небанківських фінустанов. Питання реєстрації, видачі ліцензій й погодження істотної участі належать до компетенції структурного підрозділу Нацбанку – Комітету з питань нагляду й регулювання діяльності ринків небанківських послуг.

Наразі відбувається процес поступової уніфікації вимог щодо всіх гравців ринку фінансових послуг. Однак до 2024-го триватиме перехідний період, протягом якого залишатимуться чинними деякі акти попереднього регулятора – Нацкомфінпослуг.

Важливо! Створення та діяльність фінансових компаній повинні відповідати вимогам чинного законодавства. Серед ключових моментів:

 • розмір мінімального статутного капіталу;
 • отримання ліцензій для визначених законом видів діяльності;
 • відповідність кваліфікаційним вимогам та сертифікація менеджменту;
 • проведення незалежного аудиту.

Які кроки слід здійснити, щоб зареєструвати фінансову компанію?

Крок 1. Державна реєстрація юридичної особи.

Компанія в організаційно-правовій формі ТОВ чи АТ вноситься до Єдиного держреєстру юр. осіб, ФОП та громадських формувань. На цьому етапі особливо важливо коректно підготувати установчі документи.

Крок 2. Реєстрація компанії в НБУ.

На розгляд державному регулятору подаються установчі документи, аудиторські висновки, внутрішні правила й політики, шаблони договорів зі споживачами, свідоцтва про навчання/ сертифікати менеджменту, розкриття структури власності через відповідну форму (із зазначенням бенефіціарів).

Крок 3. Отримання ліцензії або кількох ліцензій.

Ліцензуванню підлягають страхові послуги, фінансові платіжні послуги, факторинг, валютні операції, послуги кредитування й надання гарантій таке інше. Реєстрація в НБУ та отримання ліцензії на фінансові послуги відбуваються паралельно.

Крок 4. Отримання картки суб’єкта первинного фінмоніторингу.

Йдеться про дотримання вимог AML/CFT (Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism), закріплених в українському законодавстві.

Реєстрація фінансової компанії в Україні – допомога Адвокатського бюро

Юристи нашої компанії здійснюють комплексний супровід створення фінансових установ «під ключ», – включаючи реєстрацію юридичної особи у державному реєстрі, внесення до реєстру фінансових установ та отримання необхідної фінансової ліцензії.

Перелік юридичних послуг:

 • надання необхідних консультацій з приводу створення фінансового бізнесу в Україні;
 • надання юридичних консультацій з приводу ведення та оподаткування фінансових компаній;
 • підготування необхідних юридичних документів (в тому числі, довіреностей, протоколу установчих зборів, статуту фінансової компанії, – визначення у статуті необхідних видів діяльності з метою можливості отримання у подальшому ліцензії Національного банку України на фінансові послуги, встановлення у статуті необхідних обмежень повноважень діяльності директора підприємства (наприклад, підпис директором певних документів/угод на суму більше 10 000 дол.США буде можливим лише за наявності письмового погодження від учасника);
 • організація підписання необхідних документів у нотаріуса;
 • юридичний супровід під час підписання документів у нотаріуса;
 • супровід державної реєстрації юридичної особи у необхідних державних реєстрах;
 • погодження з НБУ необхідних документів щодо істотної участі (у разі необхідності);
 • супровід взяття на облік державною податковою службою;
 • супровід відкриття банківського рахунку;
 • супровід внесення коштів до статутного капіталу;
 • інші необхідні юридичні дії.
Для запису на консультації телефонуйте за номером тел. +38 067 743-27-66.
Scroll Up