На теперішній час, з розвитком інформаційних технологій, відкриваються нові аспекти для інвестування у проекти фінансових послуг в Україні, а саме – можливість створювати інноваційні FinTech-компанії (платіжні системи, онлайн-банки, установи електронних грошей таке інше). При цьому, наведені бізнес-проекти потребують належної державної реєстрації, ліцензування та відповідно професійного юридичного супроводу. У зв’язку з цим, в іноземних та національних інвесторів виникають безліч запитань щодо того, як саме зареєструвати фінансову компанію в Україні, яка процедура отримання фінансової ліцензії, підготування документів та інше.
Адвокатське бюро «Лотиш і Партнери» є надійним правовим партнером при відкритті фінансової установи в Україні будь-якого типу. Наша допомога забезпечить збір необхідних документів, взаємодію з державним регулятором, отримання необхідних ліцензій в оптимальні строки та без ускладнень. Рекомендуємо звертатись до наших юристів перед тим, як зареєструвати фінансову компанію в Україні, для отримання необхідних консультацій та забезпечення розвитку бізнесу у фінансовому секторі.
Які фінансові установи можна відкривати в Україні?
Законодавством нашої держави дозволяється відкривати об’ємний перелік подібних установ. За законом №2664-III «Про фінансові послуги» від 12 липня 2001 всі вони поділяються на банки й небанківські установи. За визначенням, фінансова компанія (установа) – це юридична особа, що пропонує одну/ декілька фінансових послуг, та занесена до держреєстру.
До відома! В переліку дозволених законом фінустанов – обмінники валют та ломбарди, макрофінансові організації (МФО) та страхові компанії, недержавні пенсійні фонди та кредитні спілки, лізингодавці та факторингові компанії і таке інше. Реєстрація більшості таких компаній передбачає внесення до реєстру фінансових установ. Проте функціонують також інші реєстри, зокрема – платіжних систем, лізингодавців, колекторських агентств.
Ким регулюється створення і діяльність фінансових компаній?
Державним регулятором для банків був і залишається Національний банк України. Натомість з 1 липня 2020-го НБУ перебрав на себе повноваження регулятора і для небанківських фінустанов. Питання реєстрації, видачі ліцензій й погодження істотної участі належать до компетенції структурного підрозділу Нацбанку – Комітету з питань нагляду й регулювання діяльності ринків небанківських послуг.
Наразі відбувається процес поступової уніфікації вимог щодо всіх гравців ринку фінансових послуг. Однак до 2024-го триватиме перехідний період, протягом якого залишатимуться чинними деякі акти попереднього регулятора – Нацкомфінпослуг.
Важливо! Створення та діяльність фінансових компаній повинні відповідати вимогам чинного законодавства. Серед ключових моментів:
- розмір мінімального статутного капіталу;
- отримання ліцензій для визначених законом видів діяльності;
- відповідність кваліфікаційним вимогам та сертифікація менеджменту;
- проведення незалежного аудиту.
Які кроки слід здійснити, щоб зареєструвати фінансову компанію?
Крок 1. Державна реєстрація юридичної особи.
Компанія в організаційно-правовій формі ТОВ чи АТ вноситься до Єдиного держреєстру юр. осіб, ФОП та громадських формувань. На цьому етапі особливо важливо коректно підготувати установчі документи.
Крок 2. Реєстрація компанії в НБУ.
На розгляд державному регулятору подаються установчі документи, аудиторські висновки, внутрішні правила й політики, шаблони договорів зі споживачами, свідоцтва про навчання/ сертифікати менеджменту, розкриття структури власності через відповідну форму (із зазначенням бенефіціарів).
Крок 3. Отримання ліцензії або кількох ліцензій.
Ліцензуванню підлягають страхові послуги, фінансові платіжні послуги, факторинг, валютні операції, послуги кредитування й надання гарантій таке інше. Реєстрація в НБУ та отримання ліцензії на фінансові послуги відбуваються паралельно.
Крок 4. Отримання картки суб’єкта первинного фінмоніторингу.
Йдеться про дотримання вимог AML/CFT (Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism), закріплених в українському законодавстві.
Реєстрація фінансової компанії в Україні – допомога Адвокатського бюро
Юристи нашої компанії здійснюють комплексний супровід створення фінансових установ «під ключ», – включаючи реєстрацію юридичної особи у державному реєстрі, внесення до реєстру фінансових установ та отримання необхідної фінансової ліцензії.
Перелік юридичних послуг:
- надання необхідних консультацій з приводу створення фінансового бізнесу в Україні;
- надання юридичних консультацій з приводу ведення та оподаткування фінансових компаній;
- підготування необхідних юридичних документів (в тому числі, довіреностей, протоколу установчих зборів, статуту фінансової компанії, – визначення у статуті необхідних видів діяльності з метою можливості отримання у подальшому ліцензії Національного банку України на фінансові послуги, встановлення у статуті необхідних обмежень повноважень діяльності директора підприємства (наприклад, підпис директором певних документів/угод на суму більше 10 000 дол.США буде можливим лише за наявності письмового погодження від учасника);
- організація підписання необхідних документів у нотаріуса;
- юридичний супровід під час підписання документів у нотаріуса;
- супровід державної реєстрації юридичної особи у необхідних державних реєстрах;
- погодження з НБУ необхідних документів щодо істотної участі (у разі необхідності);
- супровід взяття на облік державною податковою службою;
- супровід відкриття банківського рахунку;
- супровід внесення коштів до статутного капіталу;
- інші необхідні юридичні дії.