м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00
Лотиш і Партнери
Номер телефону
+ 38 (067) 743-27-66

Висновок науково-правової експертизи, як інструмент захисту та доказування

Висновок експертизи

Український бізнес час від часу має складні взаємовідносини з органами державної влади, контролюючими та правоохоронними органами, контрагентами та клієнтами. Як наслідок, виникають численні судові спори, кримінальні справи, обшуки, арешти майна та інші супутні негаразди, яким необхідно рано чи пізно давати раду. У цих суперечках кожна із сторін до останнього намагається довести правоту власної позиції, використовуючи усі допустимі аргументи, засоби та докази.

Одним з доказів, що використовується у сучасному правовому обороті, є висновки науково-правових експертиз, які надаються науково-дослідними інститутами за результатами проведених  досліджень, на підставі Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу».

Відповідно до ст.1 вказаного закону наукова і науково-технічна експертиза – це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка науково-технічного рівня об’єктів експертизи і підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо таких об’єктів.

Як правило, науково-правова експертиза замовляється у випадках, коли замовник шукає можливість для додаткового підтвердження вірності правової позиції, зокрема, зі сторони державної наукової установи.

Практика використання висновків науково-правових експертиз

Такі експертизи у більшості випадків використовуються у таких ситуаціях: 

  • керівник суб’єкта господарювання перед прийняттям відповідального рішення/ підписанням важливих документів замовляє науково-правову експертизу з проблемних питань, щоб мати на майбутнє доказ того, що відповідні дії суб’єкта господарювання, його керівника не суперечать та відповідають законодавству України;
  • використання в якості елементу захисту у кримінальному переслідуванні: з метою спростування умисності дій посадовими особами при прийнятті юридично значимих рішень (при виникненні юридичних конфліктів необережність/ ненавмисність дій суб’єкта прийняття рішень суттєво пом’якшує юридичну відповідальність);
  • у випадках вже існуючих або потенційних спорів;
  • у відповідних судових справах.

Висновки науково-правових експертиз у резонансних справах

У ЗМІ містяться численні статті/ коментарі/ обговорення, де згадується той чи інший науково-правовий висновок, як додатковий аргумент, що претендує на встановлення істини у спорах. Це стосується також і публічних спорів і резонансних справ. 

Так, наприклад, на сторінці інформаційного агентства УНІАН  міститься публікація датована 17.07.2020 р. про справу Бахматюка, у якій використовувався відповідний висновок науково-правової експертизи.

Веб-сторінка Ruporzt.com.ua містить наступну публікацію щодо використання експертизи: “Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про долучення до матеріалів справи, порушеної стосовно Юлії Тимошенко, нотаріально завірену копію висновку науково-правової експертизи Інституту держави і права імені Корецького відносно газових контрактів від 19 січня 2009 року між НАК “Нафтогаз України” та ВАТ “Газпром”.

Практика залучення висновків науково-правових експертиз судами

Аналіз Єдиного державного реєстру судових рішень свідчить про те, що суб’єкти господарювання, органи державної влади також посилаються на висновки науково-правових експертиз, як на доказ.

Варто зазначити, що практика долучення висновків науково-правових експертиз до матеріалів судових справ не однозначна.

У 2017 р. у процесуальні кодекси було внесені зміни та введено процесуальний інститут експертів у галузі права. Це нововведення дещо змінило практику залучення судами науково-правових експертиз.

Так, експерт з питань права виступає як інший учасник судового процесу (ст.61 КАСУ, ст.62 ГПКУ, ст.65 ЦПКУ), висновок якого не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов’язковими для суду (ст.113 КАСУ, ст.109 ГПКУ, ст.115 ЦПКУ).

Учасники справи мають право подати до суду висновок експерта у галузі права щодо: 1) застосування аналогії закону чи аналогії права; 2) змісту норм іноземного права згідно з їх офіційним або загальноприйнятим тлумаченням, практикою застосування, доктриною у відповідній іноземній державі (ст.112 КАСУ, ст.108 ГПКУ, ст.114 ЦПКУ).

Таким чином, такий учасник судового процесу як експерт з питань права, має повноваження на вузький предмет дослідження: застосування аналогії закону/права; змісту норм іноземного права згідно з їх офіційним або загальноприйнятим тлумаченням, практикою застосування, доктриною у відповідній іноземній державі.

У цьому контексті національні суди по-різному оцінюють можливість залучення науково-правових експертиз до матеріалів судових справ, оскільки такий висновок може не підпадати під поняття висновку експерта з питань права (ст.112, 113 КАС України, ст.108, 109 ГПК України, ст.114, 115 ЦПК України).

Так Верховний Суд у постанові від 25.05.2022 р. у справі № 487/6970/20 зазначив про неможливість залучення висновку науково-правової експертизи, виконаний Інститутом держави і права імені В. М. Корецького НАН України, з огляду на те, що наданий висновок науково-правової експертизи не стосується аналогії права (закону) та змісту норм іноземного права.

Іншої позиції дотримався Верховний Суд у справі № 805/696/18-а (постанова від 06.04.2021 р.) залучивши до матеріалів справи відповідні науково-правові експертизи та наводячи їх висновки.

Позицію щодо можливості залучення висновку науково-правової експертизи викладено також у рішенні Господарського суду м. Києва №  910/4013/18 від 14.08.2018, (апеляційна та касаційна інстанції також підтримали можливість залучення до матерів справи відповідних висновків: постанова Північного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 №910/4013/18, постанова Верховного суду від 24.07.2019 № 910/4013/18).

Так, суди зазначили, що згідно статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів). Згідно з ст. 86 ГПК України суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу. З огляду на приписи ст. ст. 13737486 ГПК України, наведені у висновку науково-правової експертизи дані повинні бути оцінені судом на рівні з іншими доказами, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи.

Отже, як бачимо суди як відхиляють, так і залучають висновки науково-правових експертиз, як і будь-які інші докази у справі.

Тож, маючи складну ситуацію у справах можна розраховувати на можливість використання такого інструменту захисту та доказування, як висновок науково-правової експертизи, що надається відповідними науковими установами на підставі Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу».

Висновок науково-правової експертизи – допомога Адвокатського бюро “Лотиш і Партнери”

За необхідності юристи нашої компанії:

  • проаналізують Вашу ситуацію та допоможуть з’ясувати доцільність використання висновку науково-правової експертизи, як інструменту захисту/ доказування;
  • виходячи з проблематики допоможуть сформулювати питання, які необхідно поставити перед експертизою;
  • допоможуть обрати профільний науково-дослідний інститут/ експерта;
  • за дорученням клієнта укладуть договір на проведення науково-правової експертизи з відповідним профільним науково-дослідним інститутом/ експертом та забезпечать отримання висновку у визначені договором строки.

Детальна інформація про терміни та порядок підготування  науково-правових експертиз надається під час консультації в офісі Адвокатського бюро.