м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00
Номер телефону
+ 38 (067) 743-27-66

Юрист із земельних питань: консультації адвоката

Після відкриття ринку землі до нашого Адвокатського бюро в Києві звертаються клієнти з проханням здійснити супровід угод відчуження земель сільгоспризначення та фермерських земельних ділянок.

Так, нещодавно до нас звернувся клієнт з питаннями:

Як впливає ринок землі на фермерські господарства?

Які питання потрібно вирішувати з набранням чинності нового закону та які обмеження існують?

Юрист по нерухомості (Київ) нашої компанії надав такі правові роз’яснення.

Щодо впливу ринку землі на фермерів

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року №552-IX (яким відкрито ринок землі у першу чергу для фізичних осіб) передбачено наступне. Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть набувати і юридичні особи, засновниками яких є громадяни України, – лише з 01.01.2024 року.

При цьому закон про фермерське господарство містить окремі норми, які регулюють створення та діяльність фермерських господарств:

  • Фермерське господарство – це форма підприємницької діяльності. Господарство займається виробництвом товарної сільськогосподарської продукції, її переробленням та здійснює подальшу реалізацію. У своїй діяльності використовує земельні ділянки, які можуть бути у власності чи користуванні.
  • Фермерське господарство може реєструватись в якості юридичної особи або фізичної особи – підприємця.

Отже, за новим законом фермерські господарства, зареєстровані саме як фізичні особи – підприємці, – у виграшному стані. Оскільки випливає, що вони можуть укладати угоди купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

За необхідності, адвокат з нерухомості готує необхідні документи і здійснює комплексний правовий супровід угоди.

Але водночас необхідно мати на увазі, що також є певні обмеження, якщо фермерське господарство зареєстроване як юридична особа. У такому випадку право укладати угоди та придбавати землі юридичні особи набувають лише з 01.01.2024 року.

Право викупу земельної ділянки

Землі селянського (фермерського) господарства – хто може викуповувати їх у власність? Роз’яснює адвокат із земельних питань.

  • Громадяни України: користувачі землі (на праві постійного користування);
  • особи, яким належить право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної й комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства;
  • орендарі ділянок, за умови, що вони переоформили право постійного користування до 2010 року.

Процедура викупу відбувається без проведення земельних торгів. Також надається можливість розстрочки платежу до 10 років.

Якщо оформляється розстрочка, коли переходить право власності? Одразу, як тільки сплачено перший платіж із загальної суми.

Допомога у фінансуванні угод з землею

Варто мати на увазі, що є проект Закону про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (дата реєстрації 25.05.2020р. №3205-2). Але ВР України прийняла його лише в першому читанні.

Закон передбачає, що зазначений Фонд є небанківською фінансовою установою з особливим статусом. Та виконує функції із забезпечення підтримки підприємців, що провадять діяльність у галузі сільського господарства, – шляхом часткового гарантування виконання зобов’язань таких суб’єктів за кредитними договорами.

На сьогодні, Закон не прийнято, тому фермерським господарствам не варто очікувати на швидку фінансову допомогу.

У зв’язку з цим, залучений юрист по нерухомості допомагає розробити оптимальну фінансову структуру угоди: супроводжує оформлення кредитних коштів, аналізує кредитні документи, консультує щодо сплати податків, розробляє правові документи.

Для запису на консультацію юриста із земельних питань у Києві зателефонуйте за номером тел. +38 067 743-27-66.

Scroll Up