м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00
Номер телефону
+ 38 (067) 743-27-66
адвокат податкової запити

Запити податківців і правовий захист підприємств

Під час надання послуги «Юридична консультація адвоката» в керівників підприємств у Києві та інших містах України дуже часто виникають запитання щодо необхідних дій після отримання ними запитів податківців про витребування документів.

На практиці такі запити можуть бути формальними підставами для можливості провести документальну позапланову перевірку бізнесу. Адже згідно підпункту 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України контролюючі органи проводять заходи державного позапланового нагляду, якщо платник податків уникає надавати пояснення з документальним підтвердженням на їхній письмовий запит протягом 15 робочих днів з моменту отримання вказаного документу.

В зв’язку з наведеним, достатньо велика кількість компаній відразу надає органам податкової служби всі комерційні відомості. При цьому керівництво підприємств не звертає уваги на наявність чи відсутність необхідних для цього правових підстав. Також суб’єкти господарювання не обізнані з тим, що безпідставне розкриття конфіденційної фінансової інформації ставить під загрозу юридичний захист бізнесу.

У даному разі рекомендується залучати адвоката у податкових спорах (див. Податковий адвокат у Києві). Щоб розуміти – в яких саме випадках необхідно надавати документацію в обов’язковому порядку. А в яких ситуаціях компанія має не обов’язок, а лише право передати контролюючим органам ті чи інші документи.

Яким чином обґрунтовує свою позицію податкова?

В якості правових підстав для можливості отримання документів про фінансову діяльність компанії – у запитах часто міститься посилання на такі положення Податкового кодексу України: підпункти 16.1.5. і 16.1.7. пункту 16.1. статті 16, підпункти 20.1.1, 20.1.2. пункту 20.1 статті 20, підпункти 78.1.4. пункту 78.1. статті 78.

Згідно наведених норм підприємство зобов’язане подавати податківцям фінансові документи за умови, якщо у податковому запиті є інформація про:

  • конкретний перелік фінансово-господарської документації, яка вимагається від юридичної особи;
  • правові підстави щодо подання документів.

Які норми закону допомагають бізнесу

Згідно пункту 73.3. статті 73 ПК України працівники ДФС можуть звертатись до підприємств із запитами, якщо є наявною хоча б одна така підстава:

  • були виявлені факти про порушення компанією податкового закону та іншого відповідного спеціалізованого законодавства;
  • з метою визначеності умов контрольованих операцій при проведенні нагляду у сфері трансфертних ціноутворень або визначення рівня звичайної ціни;
  • зафіксовані суперечливі податкові декларації, які подані підприємством (на адресу якого направляється податкова вимога);
  • є факт подання скарги на компанію про ненадання податкової накладної покупцю та в інших передбачених випадках щодо правильності оформлення даного документу;
  • здійснюється зустрічна звірка;
  • під час наявності інших випадків, чітко визначених податковим кодексом.

Отже, податкова служба може отримувати від підприємств документи / інформацію виключно з наведених підстав.

Адвокатський захист у податкових спорах

У разі юридичного супроводу податкових суперечок наші адвокати допомагають підприємцям знаходити оптимальні і безпечні рішення у даних справах.

Зокрема, якщо окрім переліку інформації, яка запитується, у податковому запиті відсутні вищезазначені вичерпні підстави, передбачені саме пунктом 73.3 ПК України – підприємство немає обов’язку надавати фінансову документацію.

З метою юридичного захисту бізнесу, а також під час процедури представництва у господарських судах у спорах з податківцями, рекомендується використовувати окреме положення пункту 73.3. ПК України. Згідно якого, якщо запит складено з порушенням вимог, у юридичної особи немає обов’язку направляти податківцям відповідь з доданою господарською документацією.

Також у зазначених справах варто посилатись на частину 8 статтю 19 Господарського кодексу України. Якою заборонено витребовувати від підприємств відомості, документацію, не передбачені законодавством або з порушенням закону.

Scroll Up