м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00
Номер телефону
+ 38 (067) 743-27-66

Фінансові відносини між туроператором і турагентом

Усі взаємовідносини між туристичним оператором і туристичною фірмою агентом визначаються в укладеній агентській угоді. В тому числі, – з приводу можливості отримання туроператором будь-яких грошових коштів від турагента.

У даному випадку розглядається договірне врегулювання оплати агентом так званого «гарантійного внеску». А саме, – перерахування відповідної суми фінансів на банківський рахунок туроператора при укладанні агентського договору.

Таку оплату можна прописати в агентському договорі у різних варіантах / формах:

  1. Завдаток від турагента.

Є одним із засобів забезпечення зобов’язання. Відповідно до статті 570 Цивільного кодексу України це грошова сума, що сплачується кредиторові боржником у рахунок належних за договором платежів, на підтвердження відповідного обов’язку і на забезпечення його виконання.

Відповідно до статті 571 ЦК України, якщо порушення зобов’язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо з вини кредитора, – у нього виникає обов’язок повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.

Тобто, в агентському договорі можна зобов’язати турагента оплатити туроператору під час укладення договору відповідну грошову суму, наприклад, 100 000,00 грн. В якості завдатку.

Ці грошові кошти будуть засобом забезпечення виконання грошового зобов’язання турагента, – щодо сплати ним у подальшому на користь туроператора належним чином та в установлені строки грошових коштів, отриманих від туристів.

Такий завдаток буде одночасно:

  • засобом забезпечення обов’язку для турагента здійснювати (під час дії агентської угоди) грошові оплати на користь туроператора за реалізацію туристам турпродкту,
  • одним із видів цивільно-правової відповідальності турагента у разі несплати ним на користь туроператора грошових коштів, отриманих від продажу туристичних послуг,
  • способом платежу (сплачена сума завдатку у розмірі 100 000,00 грн. може зараховуватись також у відповідні платежі, які буде здійснювати турагент на користь туроператора).

Таким чином, у разі порушення турагентом свого обов’язку щодо сплати грошових коштів за реалізацію турпродукту на користь туроператора, – перераховані фінанси залишаються в туроператора.

Якщо турагент буде належно виконувати свої зобов’язання за агентським договором, – тоді сплачені ним фінансові суми повинні зараховуватись до майбутніх його платежів на користь туристичного оператора.

  1. Аванс туристичної компанії.

Це сума коштів, яка вноситься в рахунок наступних платежів.

Необхідно мати на увазі, що аванс є лише способом платежу і не виконує забезпечувальної функції. Аванс є так званою попередньою оплатою. Крім того, туристичний агент, котрий видав аванс, має право вимагати його повернення в усіх випадках невиконання чи неналежного виконання договору туристичним оператором.

Тому якщо буде йти мова про можливість повернення сплаченого авансу, – то незалежно від того, яка сторона відповідальна за невиконання зобов’язання, той, хто отримав аванс, повинен його повернути. І якщо туроператор отримав як аванс певну фінансову суму, а відповідну агентську угоду не було виконано, – то незалежно від того, з чиєї вини це трапилось і які обставини цьому перешкоджали, аванс підлягає поверненню.

  1. Інші форми отримання туроператором грошей від турагента.

Одним з варіантів може бути застосування частини 2 статті 546 Цивільного кодексу України. Відповідно до якої сторони правочину мають право встановлювати інші види забезпечення виконання зобов’язання.

Тобто, в агентському договорі можна передбачити положення, за яким турагент сплачує на користь туроператора фінансові суми, в якості, наприклад, «гарантійного внеску». Даний внесок буде забезпечувати обов’язок турагента по сплаті ним вартості турпослуг на користь туроператора.

У разі порушення турагентом вказаного зобов’язання, – гарантійна сума залишається у туроператора.

При цьому, якщо турагент виконуватиме добросовісно свої обов’язки за агентським договором, – сплачені ним фінансові суми можуть зараховуватись до майбутніх його платежів за агентською угодою на користь туроператора.

 

Автор: адвокат Лотиш Андрій Михайлович

 

Scroll Up