м. Київ, вул. Січових Стрільців 77, оф. 407 + 38 (067) 743-27-66 Пн. - Пт. 9.00 - 18.00

Протидія земельному рейдерству

 

У зоні рейдерського ризику перебувають орієнтовно 10-15% усіх договорів оренди землі, які укладаються агропромисловими підприємствами (згідно офіційно розповсюджених статистичних даних станом на 2018-2019рр.).

Незаконні дії щодо орендованих земельних ділянок відбуваються здебільшого такими найбільш поширеними методами:

  • шляхом самозахоплення земель,
  • проведення подвійних реєстрацій майнових прав на земельні ділянки,
  • незаконних перереєстрацій договорів оренди та ін.

Також неправомірні дії відбуваються безпосередньо і щодо агропромислових підприємств, – шляхом організації і провокування внутрішніх корпоративних конфліктів між акціонерами, чи менеджментом компаній, або за допомогою незаконних переоформлень корпоративних прав, зміни керівництва тощо.

У зв’язку з цим, рекомендується звернути увагу на юридичні методи протидії земельному рейдерству.

Одним з таких дієвих методів може бути правильне структурування сільськогосподарського бізнесу:

1) Використання у сільськогосподарській підприємницькій діяльності декількох компаній.

У даному разі для кожної компанії визначаються детально сформовані різнопланові завдання, наприклад:

– одне підприємство займається виключно господарською діяльністю,

– інші підприємства оформляють в окремому порядку право власності чи оренди на майнові активи (сільськогосподарські земельні ділянки, цілісні майнові комплекси),

– окремі компанії реєструють на себе права інтелектуальної власності,

– інші структури наймають персонал,

– співпраця  з контрагентами здійснюється також окремою незалежною юридичною особою.

2) Залучення юридичних осіб нерезидентів.

Якщо іноземна юридична особа, – учасник української с/г компанії, буде зареєстрована у державі, з якою підписана міжнародна угода про сприяння та захист іноземних інвестицій (наприклад, Польща, Чехія), – судові спори з рейдерами можна буде ефективно виводити у міжнародні судові інстанції.

При цьому необхідно пам’ятати, що набуття та реалізація прав на землю компаніями нерезидентами в Україні здійснюється з урахуванням певних обмежень.

Так, згідно ст. 82 Земельного кодексу України іноземні юридичні особи можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення:

а) у межах населених пунктів у разі придбання об’єктів нерухомого майна та для спорудження об’єктів, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності в Україні;

б) за межами населених пунктів у разі придбання об’єктів нерухомого майна.

Спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних і фізичних осіб, можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в порядку, встановленому Земельним кодексом для іноземних юридичних осіб.

 

Рекомендуємо здійснити вищевказане юридичне структурування агробізнесу до моменту укладення з власниками с/г земель договорів оренди.

Якщо у відповідного агропідприємства вже є наявними земельні активи у вигляді орендованих земель, – варто спочатку провести комплексний юридичний “due diligence” компанії. Такий аудит необхідно проводити одночасно з юридичною перевіркою усіх укладених договорів оренди землі. І лише після цього можна проводити наведене структурування. Надалі варто переукласти договори оренди с/г земель на окремо створені юридичні особи.

 

 

 

_____________________________________________________________________________

«Lotysh & Partners»

Залишити коментар